Dekopír fűrészlapra mindenképpen szükségünk lesz ahhoz, hogy a pontos vágásokat elvégezhessük. Érdemes jó minőséget választani, hiszen az a végtermék minőségét is meg fogja határozni. A lapok kiválasztása azonban sokaknak nehézségeket okozhat. Nézzük meg, hogy mi alapján tudjuk kiválasztani a számunkra ideális dekopír fűrészlapot.
Milyen anyagból készülnek a fűrész lapok?
A lapok 3 fajta acélból készülhetnek, amelyek típustól függően különféle lapok vágására alkalmasak. A HSS acélból a keményebb anyagok vágását valósíthatjuk meg, hiszen ez egy nagysebességű acél, amely mélyen keményített. Fém és a keményfák vágására ajánlják. A HCS szénacélból a hobbi fűrészlapok készülnek, amelyek olcsóbb árfekvésűek. A puha faanyagokat, a puha műanyagokat és a farostlemezeket tudjuk ezekkel vágni. A BIM bimetál lap az előző kettő közös tulajdonságát ötvözi így a keményfákat, a csiszolóanyagokat, illetve bármilyen keményebb anyagot könnyedén el tudunk vágni vele. A megfelelő dekopír fűrészlap kiválasztása meghatározza a vágás minőségét és pontosságát.
A fogazat is fontos a vágás szempontjából
Mindig az adott anyagnak megfelelő fogazatot kell kiválasztani. A nagyobb méretű fogazat és kevesebb számú fogazat a masszív fa esetében használandó, míg a kevesebb fogazattal, de nagyobb fogszámú lap a fémet, vagy a laminált anyagot tudja tökéletesen elvágni.
Nézzünk pár példát. A gyors és durva vágásokhoz a mart és terpesztett fogazatot szerezzük be az alumíniumhoz, a keményebb fához és a fémekhez. A furnér, a színesfém és a puha acél pedig a mart és hullámzott lappal lesz jól vágható. A faanyagok gyorsabb vágásához elengedhetetlen a csiszolt és terpesztett fogazat.
Vásárláskor figyeljük a jelöléseket. A T betű jelöli a fogtávolságot míg a betű utáni szám az egy egységnyi hosszra jutó fogazat mennyiségét. A fogazat tehát annál sűrűbb lesz minél nagyobb számot tüntetnek fel rajta.
Nem elég a megfelelő fűrészlapot kiválasztani, a rögzítésre is oda kell figyelni
A megfelelő dekopír fűrészlap kiválasztásával még nem ért véget a feladatunk, hiszen a munka dandárja, a vágás még csak most következik. Legelső lépésként a megfelelő rögzítésről kell gondoskodnunk. Két rögzítési móddal találkozhatunk, az U és a T szárúval. A manapság megvásárolható fűrészek zöme T rendszerrel rendelkezik, de belefuthatunk U tengelyesbe is. A fűrészlap befogóját mindig nézzük meg a gép kiválasztása előtt, mert kiemelt fontosságú, hogy masszív anyagból készüljön. A lapot nagyon egyszerűen be lehet helyezni, ami történhet pattintással vagy csavarozással. A lényeg, hogy ellenőrizzük le, megfelelően lett-e rögzítve és addig a gépet se indítsuk be.
A munka sebessége sem elhanyagolható
A gépeken a teljesítmény és a sebesség is szabályozható. A vágandó anyaghoz be kell állítanunk a sebességet. Például a keményebb anyagok alacsonyabb sebességet kívánnak. Ezzel megkíméljük a fűrészlapot és az anyagot is, hiszen nagy sebességnél a lap felmelegedhet és tönkre teheti az anyagot is. Puhább anyagoknál már bátran alkalmazhatjuk a magasabb sebességfokozatot, hiszen így sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudunk majd dolgozni.